Poznávací zájezd Indie - Velký okruh Malým Tibetem

Poznávací zájezd Indie - Velký okruh Malým Tibetem

Letecky z Prahy
Polopenze
23.07. - 05.08.2024

Od 57 960 Kč za osobu


Island-poznávací zájezd-program-den 5-iStock-1204030855

Přehled praktických informací k zájezdu

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Dillí 
Rozloha: 3 287 590 km² 
Nejvyšší bod: Kangchenjunga 8 586 m n. m.
Obyvatelstvo: 1,4 miliardy obyvatel    
Jazyk: hindština, angličtina
Měna: indická rupie (INR), 100 INR = 28,5 Kč
Časové pásmo: +5:30 hod. oproti ČR
Státní zřízení: federativní parlamentní republika
Náboženství: 79,8 % hinduismus, 14,2 % islám, 2,3 % křesťanství, 1,7 % šikhové, 0,7  % buddhismus, 0,4 % džinismus

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Všichni občané ČR (kromě držitelů diplomatických pasů ČR) potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Indické vízum lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie nebo za určitých podmínek formou elektronického víza (tzv. e-VISA) obdrženého emailem.

A) Indické elektronické turistické vízum e-VISA
Touto cestou lze žádat o vízum za účelem turistiky, obchodu, účasti na konferenci nebo pro zdravotní cestu do Indie. Žádost o elektronické vízum se vyplňuje prostřednictvím webové stránky https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html
Žádost se vyplňuje v angličtině, bez diakritiky. Při vyplnění žádosti je třeba nahrát do systému fotografii cestujícího a sken datové stránky pasu. Součástí žádosti je platba vízového poplatku, který se hradí online výlučně debetní nebo kreditní platební kartou VISA nebo MASTERCARD. Nepodaří-li se třikrát platbu kartou uskutečnit, systém žádost zablokuje a je třeba ji celou zadat znovu.
Rozhodnutí obdrží žadatel e-mailem do 72 hodin. E-mail s informací o udělení elektronického víza je třeba vytisknout před odletem do Indie a předložit u odbavení na letišti a při pasové kontrole na letišti nebo v přístavu v Indii.
Doba platnosti pasu musí být minimálně 6 měsíců v době podání žádosti. Je nutné mít v pase alespoň 2 strany volné. 
Žádost o e-VISA musí být podána minimálně 4 dny před cestou do Indie a maximálně 120 dnů před cestou.

Existuje možnost zažádat si o klasické indické vízum vlepované do pasu ve formě vízového štítku. Více informací na stránkách MZV.

Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Tel.: +91 112 415 52 00
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Ve větších městech a mezinárodních hotelích lze používat platební karty, avšak pro cesty po menších městech lze doporučit dostatečnou zásobu hotovosti. Bankomaty najdeme ve větších městech, ne vždy však akceptují evropské karty.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Cestující musí oznámit dovoz každé hotovosti přesahující hodnotu 5.000 USD. Dováží-li cestující cestovní šek nebo více šeků s vyplněnou částkou, je povinen oznámit jejich dovoz pouze v případě, že součet hodnot dovážených v hotovosti a na šeku/šecích přesáhne hodnotu 10.000 USD. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF (tzv. "Currency Declaration Form"), který je možno obdržet u celní kontroly. Dovoz indických rupií do Indie je povolen jen do výše 25.000 INR.
Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Pokud cestující vyváží z Indie hotovost v hodnotě vyšší než 5.000 USD nebo cestovní šeky, jejichž souhrnná vepsaná hodnota spolu s vyváženou hotovostí činí více než 10.000 USD, musí prokázat jejich dovoz potvrzeným formulářem CDF. Pro vývoz klenotů ze zlata či stříbra v úhrnné hodnotě přesahující 100.000 INR je nutné získat povolení centrální indické banky "Reserve Bank of India". Vývoz indické měny je povolen jen do hodnoty 25.000 INR.

Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky včetně jednoho notebooku a šperků, pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny.

Do Indie je povolen bezcelní dovoz maximálně 2 litrů alkoholických nápojů, 100 cigaret, 25 kusů doutníků nebo 125 g tabáku.

V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie, se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. "Tourist Baggage Re-Export Form") a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu.
Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.

Více informací na stránkách MZV.

5. BEZPEČNOST
Doporučujeme vyhýbat se místům s větší koncentrací osob. Je potřeba dávat pozor na pouliční kriminalitu, většinou kapesní krádeže.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Nouzová linka konzulární pohotovosti +91 99 10 999 460 (lze zaslat i SMS).

V některých místech Indie funguje jednotná linka tísňového volání 112. Nefunguje-li, je třeba v situaci tísně volat následující celoindické tísňové linky: policie 100, hasiči 101, sanitka 102, letecká ambulance +91 95 40 161 344.

Indické ministerstvo turistiky zavedlo non-stop linku první pomoci ve 12 jazycích na čísle 1800 11 1363. Volání je však možné pouze z Indie a jen z pevné linky.

7. ZDRAVÍ
Úroveň lékařské péče v Indii je velmi různá. Nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech. Systém rychlé záchranné služby, jak jej známe z ČR, v Indii nefunguje, a proto se v případě potřeby nedoporučuje čekat na příjezd sanitky, ale naopak pacienta co nejdříve odvézt jinou dopravou na nejbližší vhodnou ambulanci.
Před cestou do Indie se důrazně doporučuje sjednání takového cestovního zdravotního pojištění, které nejen pokryje náklady na lékaře, ale také náklady na případný letecký transport zpět do ČR. Na většině míst v Indii je nutné za ošetření u lékaře zaplatit a teprve následně vymáhat proplacení těchto nákladů na příslušné pojišťovně.

Pro cesty z ČR do Indie není povinné žádné očkování. Jedinou výjimkou je případ, kdy cestující starší 6 měsíců v šesti dnech před vstupem na území Indie navštívil nebo jen tranzitoval přes stát, ve kterém se nachází žlutá zimnici.  V tom případě musí předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici (yellow fever) starší 10 dnů. 

Před odjezdem do Indie se doporučuje nechat se naočkovat proti břišnímu tyfu (typhoid fever) a virové hepatitidě typu A (hepatitis A).

8. POČASÍ
V Indii panují různorodé klimatické podmínky v závislosti na geografické poloze a ročním období. Léto v Ladakhu je obdobím, kdy teploty stoupají, ale stále se pohybují na mírnější úrovni než v nížinných oblastech Indie.
Denní teploty mohou být příjemné a dosahovat až k 25-30 °C, ale v noci může být stále chladno. Celkově lze říci, že Ladakh je známý svým suchým a chladným klimatem, který se v průběhu roku výrazně mění.

9. STRAVOVÁNÍ
Indická kuchyně patří mezi nejrozmanitější na světě. Nabízí širokou škálu pokrmů, jako jsou curry, biryani (kořeněná rýže s masem nebo zeleninou), tandoori (pečená masa nebo zelenina v hliněné peci), dhokla (parní kolač z cizrnové mouky) a samosy (křupavé smažené kapsy plněné bramborami nebo masem).
Chutney a omáčky jsou nedílnou součástí indických jídel. Tyto omáčky jsou vyrobeny z různých ingrediencí, jako jsou čerstvé bylinky, ovoce, zelenina a koření, a jsou používány k doplnění chuti pokrmů.
Indická kuchyně je skvělým příkladem toho, jak kultura, historie a geografie mohou ovlivnit gastronomické tradice a vytvořit něco tak jedinečného a chutného.
Doporučujeme nepít vodu z vodovodu a nevyužívat ji ani na čištění zubů. Doporučujeme pít pouze balenou, kupovanou vodu z obchodu. Jídlo: Indická strava občas vyvolává u některých cestovatelů horečku nebo průjem, v takovém případě se doporučuje obrátit se na nejbližší lékárnu; ceny léků jsou vytištěny na obalech. Náš průvodce vám vše rád vysvětlí a poradí, čemu se vyhnout a co naopak ochutnat.

10. INTERNET A VOLÁNÍ
Doporučujeme roaming a data mít po celou dobu v Indii vypnuta. Volání a používaní dat je velmi drahé. Pokud chcete zůstat online, doporučujeme si koupit místní SIM s datovým tarifem, který je výrazně levnější, než na co jsme zvyklí.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Indie je levná země. Mělo by vám stačit s rezervou 250 EUR.

12. CO S SEBOU
Doporučujeme zabalit si sluneční brýle, krém na opalování, repelent. Co se týče oblečení, vezměte si oblečení takové, abyste byli připraveni na chlad ale i na teplé počasí.

V Indii se používají zásuvky s různými typy konektorů a napětími. Nejběžnější typ zásuvek používaných v Indii je typ D a typ M. Typ D: Typ D zásuvek má tři ploché kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Tento typ zásuvky je běžný v Indii, zejména v jižních částech země.
Typ M: Typ M zásuvek má tři velké kulaté kolíky uspořádané do trojúhelníku. Tento typ zásuvky je běžný v Indii, zejména v severních částech země. Napětí v Indii je obvykle 230 V a frekvence je 50 Hz. Doporučujeme pořídit si adaptér

Doporučujeme si vzít také základní léky na průjmová onemocnění, které vás může postihnout. Není však nutné brát toho moc. Obecně se dá říci, že místní léky zabírají více než léky dovezené z ČR.

Přihlaste se k odběru novinek
Tento web používá soubory cookies, které nám pomáhají k fungování stránek, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam.