1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Tbilisi
Rozloha: 69 700 km²
Nejvyšší bod: Šchara 5 201 m n. m.
Obyvatelstvo: 3 713 804 obyvatel
Jazyk: gruzínština, abcházština, ruština, osetština
Měna: gruzínské lari (GEL) = cca 9 Kč
Časové pásmo: +2 hod. v letním čase, +3 hod. v zimním čase
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Náboženství: 84% pravoslaví, 10% islám, 4% arménské apoštolství
2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Pro cesty do Gruzie Vám stačí cestovní pas nebo občanský průkaz. V případě přestupu je třeba si ověřit, zda v tranzitní zemi vyžadují pas či stačí také občanský průkaz. Vízum není potřeba.
Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi
tel.: +995 322 916 740-43
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.
3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Platí se gruzínským lari aktuální kurz (2022) je 1 GEL = cca 9 Kč. Bankomaty jsou bez problémů široce dostupné ve větších městech, v méně turistických oblastech je počet bankomatů omezený a s výběry spíše nepočítejte. Doporučujeme proto mít s sebou dostatek hotovosti. Na místě nejsnáze vyměníte USD. Platby kartou jsou obvykle bez problémů přijímány v restauracích i větších obchodech. V menších městech a vesnicích a také při nákupech na ulici nejsou platby kartou příliš běžné.
Ceny v Gruzii jsou všeobecně nižší než v Česku a Gruzie je považována z pohledu Čechů za levnější destinaci. Avšak záleží, co porovnáváte. Obchody, na turisty hojně navštěvovaných místech, mohou být dražší, ale většinou stačí popojít a najíte se, či nakoupíte za ceny, jako místní. Pro úplný přehled o cenách doporučujeme navštívit tento odkaz.
Smlouvání v Gruzii je možné, ale není radno to s ním přehánět, místní by se mohli urazit. Dobré je znát přibližnou cenu výrobku a podle toho odhadnout, zda je uvedená cena nadhodnocená, v takovém případě určitě smlouvat můžete. Obecně je smlouvání tolerovanější mezi taxikáři a trhovci.
4. CELNÍ PŘEDPISY
Pro vývoz uměleckých předmětů (jakékoliv hodnoty) a předmětů z drahých kovů je nutné povolení Ministerstva kultury a ochrany památek Gruzie. Sezónně platí zákaz dovozu mléčných a masných výrobků do země. Vývoz a dovoz alkoholu a tabákových výrobků je omezen podobným způsobem jako v zemích schengenského prostoru. Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné předpisy mohou měnit, doporučujeme občanům České republiky informovat se o aktuální situaci na zastupitelských úřadech Gruzie v zahraničí. Více informací na stránkách MZV.
5. BEZPEČNOST
Gruzie je považována za bezpečnou zemi a Gruzínci jsou velmi přátelští a zakládají si na své pohostinnosti. Samozřejmě toto se může trochu vytrácet na turisty frekventovaných místech, kde se můžete setkat s tím, že Vám například taxikáři dají vyšší cenu, proto je vždy dobré si cenu domluvit předem a ideálně se zeptat více řidičů. Doporučuje se dbát zvýšené opatrnosti ve večerních hodinách a v odlehlejších částech měst. Gruzínci rádi svou pohostinnost dokazují spotřebou alkoholu, proto doporučujeme konzumovat alkohol s místními v přiměřené míře.
6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Policie, hasiči, záchranná služba: 112
7. ZDRAVÍ
Doporučuje se mít uzavřené cestovní pojištění a pro případnou platbu za ošetření mít vždy připravenou hotovost. Úroveň gruzínského zdravotnictví je však oproti evropským standardům nízká, snažte se proto předcházet případným úrazům. Při pobytu v horských oblastech dbejte na řádné vybavení a vždy se informujte o aktuálních sněhových podmínkách a počasí, které se může rychle měnit.
Několik nemocnic na poměrně dobré úrovni lze nalézt v hlavním městě, v odlehlejších oblastech ale s odbornou pomocí nepočítejte vůbec. Při pobytu v přírodě dbejte na to, abyste měli vždy dostatek pitné vody. Pít z přírodních pramenů je v Gruzii bezpečné, avšak vždy zkontrolujte, zda se v okolí nevyskytuje například pasoucí se dobytek, který by vodu mohl kontaminovat.
8. POČASÍ
V Gruzii se mísí subtropické a kontinentální klima. Směrem na východ země jsou oblasti sušší s menším počtem srážek, naopak na západě převládá podnebí subtropické s vyššími teplotami, a je tedy potřeba počítat i s častějšími srážkami. V západních oblastech se letní teploty pohybují okolo 30 °C, zimy jsou spíše teplé – teploty málokdy klesají pod bod mrazu.
9. STRAVOVÁNÍ
Gruzínci jsou velmi pohostinným národem, a tak vám jakékoliv jídlo připraví s láskou a můžete si být jisti, že vám bude chutnat. Gruzínská kuchyně nepatří mezi nejzdravější, ale rozhodně podnítí vaše chuťové buňky. Na své si přijdou i vegetariáni, jelikož spousta tradičních pokrmů sestává ze sýrů a mléka. Ke gruzínskému stolování neodmyslitelně patří chačapuri – chlebová placka (asi 20 cm v průměru) z kynutého těsta plněná speciálním sýrem hrudkovité konzistence. Chačapuri má mnoho obdob, je velmi levné a zakoupíte ho prakticky kdekoliv. Základní sýrové pořídíte od 1 lari, dále můžete ochutnat i fazolemi plněné lobiani nebo kalorickou bombu adžaruli – placku se sýrem, polosyrovým vejcem a máslem.
Dalším oblíbeným pokrmem jsou těstovinové balíčky khinkali, které se plní například masem, sýrem, houbami nebo bramborami.
Badridžani je další z řady bezmasých jídel, jedná se o zapečený lilek s pastou z vlašských ořechů, cibule a bylinek, který se podává studený a jí se většinou s chlebovou plackou. Z dezertů je nejvíce oblíbená tzv. churčchela, kterou seženete úplně všude. Jedná se o vlašské nebo lískové ořechy navlečené na šňůrce a máčené v několika vrstvách hroznového sirupu. Churčchely velmi oceníte zejména při trekování v horách, neboť jsou rychlým zdrojem energie.
Většina průměrných restaurací má velmi podobné jídelníčky sestávájící právě z tradičních pokrmů, proto určitě neprohloupíte, když si některý den dopřejete několikachodové menu v jednom z místních podniků. Placky chačapuri zakoupíte naprosto kdekoliv, od trhovců na ulici, přes stánkaře a pekařství až po pulty v supermarketech. Pokud se rozhodnete podpořit místní obyvatele, kupujte si jídlo přímo od nich – budete mít jistotu, že peníze jdou přímo jim a také vám připraví to nejlepší, co mají, a ještě si navrch dobře popovídáte.
10. INTERNET A VOLÁNÍ
Pokud chcete zůstat online, doporučujeme si koupit místní SIM s datovým tarifem, který je výrazně levnější, než na co jsme zvyklí. Hotely, restaurace a jiná veřejná místa běžně disponují Wi-Fi připojením.
11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Na jídlo, vstupy, suvenýry a osobní výdaje doporučujeme částku alespoň 200 USD. Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Doporučujeme si vzít také platební kartu.
12. CO S SEBOU
Pro poznávací část zájezdu je třeba počítat s tím, že navštívíte několik kostelů – kde budou třeba kalhoty/sukně pod kolena a trička nebo košile s rukávem. Pro procházky po městech a lehkou turistiku se budou hodit turistické sandále, či lehké boty. Pro pobyt v horách se bude hodit i teplejší oblečení. Postačit by měla mikina, případně šusťáková bunda. Ve výbavě by chybět určitě neměla pokrývka hlavy proti slunci, větru a chladu a neměli byste zapomenout na plavky a opalovací krém.
V Gruzii jsou sítě o napětí 220 V / 50 Hz. Adaptér není potřeba.