Nic nenalezeno
Island-poznávací zájezd-program-den 5-iStock-1204030855

Přehled praktických informací k zájezdu


1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Dodoma (dříve Dar es Salaam)
Rozloha: 945 090 km² (30. na světě) z toho 6,2 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Kilimandžáro (5 895 m n.m.)
Obyvatelstvo: 53 950 935 obyvatel
Jazyk: svahilština, angličtina
Měna: tanzánský šilink (TZS)
Časové pásmo: +3
Státní zřízení: republika
Náboženství: křesťané 61,4 %, muslimové 35,2 %, lidová náboženství 1,8 %

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Každý cestující musí vlastnit cestovní pas, jehož platnost musí být ještě alespoň 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Vízum do Tanzanie stojí 50 USD a koupíte si jej ihned po příletu na letišti spolu s vyplněním vstupní karty. Jiná měna, než USD není akceptována.
Nejbližší zastupitelský úřad je v Berlíně:
Velvyslanectví Tanzanské sjednocené republiky
Eschenallee 11 Berlin 14050
Telefon: 004930-303 08 00
V Tanzanii není český zastupitelský úřad, je proto nutné kontaktovat ZÚ v sousední Keni. Adresa ZÚ: Embassy of the Czech Republic Jumuia Place, Lenana Road P. O. Box 48785-00100, Nairobi, Kenya Tel.: (+254 20) 273 1010, -11, -12 Fax: (+254 20) 273 1013 e-mail: nairobi@embassy.mzv.cz Mobil po pracovní době: (+254) 722 517161 (konzul)
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Měnou v Tanzanii je šilink (TZS). Kurzy jsou pohyblivé, ale přibližně za 10 000 šilinků dostanete cca 107 Kč. S sebou si však vezměte i americké dolary a platební kartu.

4. ELEKTRICKÝ PROUD
Elektrická síť má v Tanzanii napětí běžných 230 V/50 Hz, ale u nás používané zásuvky se vyskytují málo. Na většině míst budete potřebovat adaptér na zásuvky britského typu s plochými kolíky.

5. CELNÍ PŘEDPISY
Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

6. BEZPEČNOST
Tanzanii lze považovat obecně za bezpečnou zemi, pokud však budete dodržovat několik cestovatelských zásad. Například nenechávejte na plážích drahé věci, když jste v moři. Nenoste sebou vysokou hotovost a cennosti. Nepouštějte se na noční procházky do odlehlejších lokalit, kde hrozí přepadení. Obezřetnější byste měli být také při využívání městské hromadné dopravy nebo taxíků. I na těchto místech jsou často hlášeny krádeže, a to především vinou nepozornosti cestovatelů. Celkově jsou ale Tanzánci milí a pohostinný národ. Během našeho zájezdu se budeme pohybovat v běžných turistických destinacích, kde jsou na turisty zvyklí.

7. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Policie – 112 nebo 999
Hasiči - 115
Ambulance – 114

8. ZDRAVÍ
Pokud budete zachovávat několik základních pravidel stravování, tak se tím snížíte riziko střevních potíží. Doporučujeme si do lékárničky přibalit Smectu, Ercefuryl nebo černé uhlí. Vodu pijte pouze kupovanou. Používejte opalovací krémy s vysokým UV filtrem.

9. OČKOVÁNÍ
Očkování proti žloutence A+B a břišnímu tyfu by pro cestovatele do rozvojových zemí mělo být téměř pravidlem. Co se týká očkování proto žluté zimnici, tak přímých cestách z Evropy tanzanské úřady nepožadují potvrzení o očkování proti žluté zimnici. V případě cest ze zemí, v nichž se žlutá zimnice vyskytuje (a to i v případě tranzitu delšího než 12 hodin), jsou cestující povinni potvrzení o očkování předložit. Proti malárii očkování neexistuje. Dá se bránit preventivním užíváním antimalarik, ty však mají mnoho nežádoucích vedlejších účinků. My si myslíme, že nejlepší je obrana proti malárii je, co nejméně se nechat poštípat od komárů. Doporučujeme tedy nosit odpoledne delší kalhoty a dlouhé rukávy, preventivně jíst B-komplex již před odjezdem a užívat repelent. Ten doporučujeme dovést již z ČR.

10. CO SI ZABALIT S SEBOU
Je vhodné mít s sebou volné a lehké oblečení z přírodních materiálů. Důležitým vybavením jsou kvalitní boty a lehká bunda pro případ deště.

11. POČASÍ
Klima země je tropické, klasické počasí na rovníku. Vlhko a teplo. Průměrná teplota se pohybuje kolem 31 stupňů, ale teploty se můžou lišit. Na horách se teploty během dne drží kolem 15 stupňů. Obecně je nejtepleji od listopadu do února, pak přijdou lehké deště na konci března a dubna a ochladí se na 20 stupňů. Chladněji je od května do srpna. Další deště se objeví v září a trvají do listopadu, ale neznamená to, že by pršelo nepřetržitě. Obecně se do Tanzanie dá jet po celý rok. Oblíbené je pozorování migrace obrovských stád pakoňů a zeber, které najdete od ledna do března, kdy jsou stáda v jižní části Serengeti. Pak se vydají na sever – květen–červen, do západního koridoru Serengeti – červen–červenec.

12. STRAVOVÁNÍ
Místní kuchyně je hodně ovlivněná indickou kuchyní, spousta restaurací je vlastněna indickými Tanzanci. Na ulici se dá koupit indické čapatí, které je zde konzumováno jako příloha i hlavní jídlo. Pouliční stánky většinou nabízí ovoce, záleží na sezoně, ale většinou je ke koupi mango, papája, banány různých druhů, dále je k dispozici ananas, kokosy, vynikající avokádo. Tanzanci na ulici často snídají, a to koblížky bez marmelády zvané mandazi a čaj s mlékem nebo tureckou kávu. Oblíbenou pochoutkou jsou smažené brambory zalité vejci. Na pobřeží a ostrovech určitě najdete nepřeberné množství ryb a mořských plodů. Většinou se na jídelníčku vyskytuje „catch of the day“ – mečoun, tuňák, baracuda. V Dar es Salaamu se chobotnice prodávají u malých stánků a místní lidé je rádi navštěvují. Je to levné a dobré. Na Zanzibaru je vyhlášený Forodhani Gardens – park, kde se večer na pobřeží nabízí mořské plody. My ale doporučujeme místní Zanzibar pizzu. Jakousi kapsičku plněnou tím, na co si ukážete. Vegetariáni a vegani mohou mít v Tanzanii těžkou práci, protože místní lidé věří v maso, ale v nabídce se najde i spousta luštěnin, kaší a ovoce a zeleniny, ze které díky vlivům Indie místní kuchaři umí vykouzlit perfektní pokrmy. Jen je nutné hledat.

13. INTERNET, MEZINÁRODNÍ HOVORY
V hotelech je běžně Wi-Fi zdarma k dispozici. Doporučujeme si vzít s sebou telefon na 2 sim karty nebo náhradní starý telefon a koupit si místní SIM s internetovými daty. Mezinárodní přečíslí je +255. Mobilní síť je na dobré úrovni. Pokud máte aktivovaný roaming, bude váš mobilní telefon fungovat bez problémů. Ovšem zejména během safari je třeba počítat s tím, že tato oblast není 100 % pokryta signálem.

14. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Celková výše se nám těžko stanovuje, jelikož každý utrácí rozdílně. Ale doporučujeme alespoň 300 USD a platební kartu.

Přihlaste se k odběru novinek
Tento web používá soubory cookies, které nám pomáhají k fungování stránek, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam.