Poznávací zájezd Malajsie, Singapur a ostrov Langkawi

Poznávací zájezd Malajsie, Singapur a ostrov Langkawi

Letecky z Prahy
Snídaně
08.11. - 23.11.2024

Od 74 960 Kč za osobu


Přehled praktických informací k zájezdu - Malajsie

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Kuala Lumpur
Rozloha: 330 803 km² 
Nejvyšší bod: Mt. Kinabalu (4 095 m. n. m.)
Obyvatelstvo: 33, 57 mil. obyvatel    
Jazyk: malajština, angličtina
Měna: malajský ringgit (MYR) = cca 5 Kč
Časové pásmo: +6 hod. v letním čase, +7 hod. v zimním čase
Státní zřízení: federativní volená konstituční monarchie
Náboženství: 61,3 % Islám, 19,8 % budhismus, 9,2 % křesťanství, 6,3 % hinduismus, 1,3 % konfucianismus a taoismus

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Malajsie bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu. Platnost cestovního pasu musí být minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Malajsie s alespoň dvěma prázdnými stránkami. Pokud je platnost pasu při vstupu do země kratší než 6 měsíců, jsou příslušné orgány oprávněny držitele do země nevpustit! Vízum do Malajsie není potřeba.

Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
42/B The Intermark Vista Tower, 348 Jalan Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur
Tel.: recepce +60 321 662 900, +60 321 661 900, sekretariát +60 321 662 300
Tel.: Nouzová linka +60 122 927 790

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Měnou v Malajsii je malajský ringgit. Aktuální kurz je 1 MYR= cca 5 Kč. Bankomaty jsou poměrně dostupné a najdete je prakticky všude. Předem si zjistěte výši poplatku, který si vaše banka účtuje za výběr z bankomatu. Na turistických místech najdete všude směnárny, Nejlepší bývá směnit USD. Ve větších obchodech či restauracích berou platební karty. Mimo velká města doporučujeme mít u sebe hotovost z menších bankovek. Může se stát, že z velkých bankovek vám nerozmění. Platby kartou jsou obvykle bez problémů přijímány ve větších restauracích či obchodech. Ceny v Malajsii jsou o něco nižší než v Česku. Především v restauraci se člověk nají levněji. Vzhledem tomu, že je Malajsie muslimskou zemí, tak je zde alkohol dražší.
Smlouvání v Malajsii je velmi časté. V menších obchůdcích nebo na místních trzích se to očekává. V restauracích se naopak nesmlouvá.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Malajsijský královský celní úřad (RMCD) nařizuje všem osobám vstupujícím na území Malajsie předkládat při celní kontrole celní formulář K7. Jde o celní deklaraci hotovosti, cenin (např. cestovní šeky), clu podléhajícího zboží a zboží, jehož dovoz vyžaduje povolení.
Zakazuje se dovoz následujících položek:
reprodukce bankovek libovolného státu
pornografický materiál
jakýkoliv materiál, který je škodlivý zájmům Malajsie
všechny rody ryb Piraňa
želví vejce
kakaové lusky, rostliny rambutan, pulasan, longan a ovoce nam nam z Filipín a Indonésie
likéry obsahující více než 3,46 miligramu na litr olova či sloučenin mědi
nože a dýky
rozhlasové přijímače pracující v zakázaných pásmech 68 – 87 a 108 – 174 MHz
arzeničitan sodný
oblečení s potiskem či výšivkou veršů z Koránu
tužky, pera a jakékoliv zboží podobající se injekčním stříkačkám
jedy
bleskojistky obsahující radioaktivní materiál
omamné látky (UPOZORNĚNÍ: Za pašování drog hrozí trest smrti)
Zakazuje se vývoz následujících položek:
želví vejce
ratan z Malajského poloostrova

Do Malajsie je povoleno volně přivážet a z Malajsie odvážet malajsijskou měnu - Malaysian Ringgit (MYR), cizí měnu a ceniny (např. cestovní šeky) do celkové hodnoty nepřesahující 10 000,- USD (1 USD = cca 4,63 MYR) na osobu. Při příjezdu platí povinnost vyplnit deklarační celní formulář č. K7 (KASTAM NO.7).
Více informací na stránkách MZV, na tomto odkaze.

5. BEZPEČNOST
Malajsie patří mezi politicky stabilní země jihovýchodní Asie. Jde o multietnickou a multináboženskou zemi (státním náboženstvím je islám). Většinové malajské a menšinové čínské a indické etnikum a původní obyvatelstvo vyznávají různé zvyky a obyčeje, které je třeba respektovat. Obyvatelé jsou obecně přátelští a od návštěvníků očekávají totéž.
Ve větších městech se vyskytuje drobná pouliční kriminalita. Byly zaznamenány krádeže příručních zavazadel nesených volně přes rameno pachateli jedoucími na motocyklu. Doporučujeme zachovávat obezřetnost a chovat se nenápadně.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Policie....................................999
Ambulance.............................999
Hasiči.....................................994

7. ZDRAVÍ
Zdravotnická zařízení jsou v Malajsii obecně na velmi dobré úrovni, soukromé kliniky odpovídají kvalitou západním standardům. Zdravotnické poplatky se hradí hned po ošetření; lékaři hovoří dobře anglicky, léky jsou dostupné na lékařský předpis nebo některé jsou běžně v prodeji.
Doporučujeme:
- uzavřít kvalitní zdravotní připojištění pro zahraničí
- zajistit potřebnou vakcinaci (žloutenka A, B, tyfus)
- dbát na základní hygienická pravidla a pít pouze balenou vodu

8. POČASÍ
Počasí v Malajsii se liší především podle oblastí. V centrální části Malajsie, jako je Kuala Lumpur je počasí celoročně stabilní s denními teplotami okolo 33 °C a s denními přeháňkami. Naopak ve výšce okolo 1500 m n.m. jako je Cameron Highlands se teploty pohybují do 23 °C. V západní části Malajsie a ostrovy Penang a Langkawi panuje v měsících duben, květen a září, říjen monzunové období. Naopak od listopadu do března téměř neprší a je proto vhodné vydat se na dovolenou. Vysoké teploty a vlhkost se drží v Malajsii po celý rok. Teplota se pohybuje od 24 °C do 34 °C

9. STRAVOVÁNÍ
Malajská kuchyně je velmi pestrá a barevná. Snoubí v sobě vlivy všech malajských kultur, především čínské a indické. Pokrmy jsou velice chutné. Základními surovinami jsou rýže, nudle, česnek, zázvor, chilli. Malajskou specialitou jsou tzv. Satays, masový špíz v kořeněné arašídové omáčce. 

10. INTERNET A VOLÁNÍ
Jednorázové SIM karty seženete v podstatě kdekoli. Levnější jsou ve městech než na letištích. Běžně můžete zakoupit SIM s neomezeným internetem na 1 týden za cca 18 RM (90 Kč) a na měsíc za 45 RM (225 Kč). Hotely disponují Wi-Fi připojením.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Na jídlo, vstupy, suvenýry a osobní výdaje doporučujeme částku alespoň 300 EUR. Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Doporučujeme si vzít také platební kartu.

12. CO S SEBOU
Doporučujeme si vzít s sebou lehké oblečení, popřípadě nějaký lehký svetřík při večerním posezení. Opalovací krémy, léky, které používáte. Při cestě do Malajsie a Singapuru si připravte adaptér. V Malajsii a Singapuru jsou sítě o napětí – 220 - 240 V, Frekvence – 50 Hz. Napětí v elektrické síti je v rozmezí 220 - 240 V/ 50Hz. Vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ) je pro zapojení českých spotřebičů třeba zakoupit příslušnou redukci (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním).

 

Přehled praktických informací k zájezdu - Singapur

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Singapur
Rozloha: 728,6 km² 
Nejvyšší bod: Bukit Timah (164 m. n. m.)
Obyvatelstvo: 5,454 mil. obyvatel    
Jazyk: angličtina, malajština, mandarínština
Měna: singapurský dolar (SGD) = cca 16,5 Kč
Časové pásmo: +6 hod. v letním čase, +7 hod. v zimním čase
Státní zřízení: parlamentní republika
Náboženství: 31,1 % buddhismus a 20 % bez vyznání, 18,9 % křesťanství, 15,6 % islám,  8,8 % taoismus, 5,6 % hinduismus

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Singapuru bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu. Platnost cestovního pasu musí být minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Singapuru s alespoň dvěma prázdnými stránkami. Pokud je platnost pasu při vstupu do země kratší než 6 měsíců, jsou příslušné orgány oprávněny držitele do země nevpustit! Vízum do Singapuru není potřeba.

Při vstupu do Singapuru musí cestující s českým pasem pouze vyplnit elektronický registrační formulář ICA, a to nejdříve 3 dny před příletem včetně data příletu i data odeslání (například tedy pro přílet 3. 12. je možné formulář nejdříve vyplnit dne 1. 12.).

Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
47 Scotts Road, Goldbell Towers, #11-02/03, 228233, 228233 Singapore
Tel.: +65 679 710 50, +65 679 710 69
Tel.: Nouzová linka +65 901 164 11

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Měnou v Singapuru je singapurský dolar ($, S$, SGD), který se dále dělí na centy. V oběhu jsou mince do hodnoty jednoho dolaru, od hodnoty 2 SGD se používají bankovky. Výměna valut je možná ve většině bank a v dalších směnárnách, kterých je v Singapuru velký počet, jsou spolehlivé, nabízejí podobný kurs a mají otevřeno i večer. Kurs místní měny se pohybuje kolem 1,34 SGD / 1 USD. Banky a směnárny běžně přijímají americké a australské dolary, eura, malajsijské ringgity, indonéské rupie a další asijské směnitelné měny. Výměnu českých korun nelze očekávat.
Platby kartou jsou v naprosté většině obchodů (ne však ve stáncích s jídlem) běžné, někdy však až od útraty 20 SGD výše. Kartami lze rovněž vybírat hotovost z bankomatů.
Ceny v Singapuru jsou velmi vysoké. Ceny jsou o porovnání s ČR skoro 2x vyšší.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Cestující do země nejsou limitováni při dovozu a vývozu singapurské měny ani valut, avšak částky přesahující hodnotu 30.000,- SGD musí být deklarovány.
Celní předpisy nedovolují dovoz drog a dalších omamných látek, žvýkaček, erotického zboží jakékoliv povahy, masných výrobků, hraček a zapalovačů napodobujících zbraně, cigaret, žvýkacího tabáku a imitací výrobků tabákového průmyslu, alkoholu (pouze 1l destilátu), zbraní (včetně např. vystřelovacích nožů), petard, kopií publikací, videokazet, kompaktních disků a dalších výrobků podléhajících cenzuře a zákonům na ochranu duševního vlastnictví.
Za držení a převážení drog se ukládají vysoké tresty. Trestem smrti se trestají osoby, u nichž se nalezne více než 500 g hašiše nebo 15 g heroinu nebo úměrné množství jiných drog. Soud nemá možnost uložit trest mírnější.
Cestujícím přivážejícím do země léky pro svou osobní potřebu, které lze získat v Singapuru pouze na zvláštní předpis (především prášky na spaní, antidepresiva a další stimulanty), se doporučuje mít při sobě potvrzení od lékaře, že daný lék je určen výhradně pro jejich osobní potřebu z důvodu jejich zdravotního stavu. Potvrzení by mělo být v anglickém jazyce.
Osoby, které do Singapuru přicestují na dobu delší než 48 hod (ne z Malajsie), mohou do země bezcelně dovézt pro svou osobní potřebu: 1 litr tvrdého alkoholu, 1 litr vína, 1 litr piva.
Zboží dovážené do země je zdaňováno 7% sazbou GST (Goods and Services Tax). Dovoz zboží (suvenýry, dárky apod.) v hodnotě nad 300 SGD podléhá zaplacení uvedené daně. Další informace o dovozu zboží je možno nalézt na stránkách singapurské celní správy (https://www.customs.gov.sg/ ) v sekci „Travellers“.
Více informací najdete na stránkách MZV, na tomto odkaze

5. BEZPEČNOST
V Singapuru jsou přísně uplatňována některá omezení: vysokými pokutami může být trestáno odhazování žvýkaček, odpadků i jiné znečišťování prostředí, kouření ve veřejných budovách, přecházení silnice na červenou nebo mimo přechod pro chodce, sexuální pohoršování včetně opalování se bez oděvu apod. Za vandalismus může být udělen fyzický trest.
Singapur je pro cizince bezpečný. Je možno se bez problémů pohybovat po ulici ve dne i v noci, riziko přepadení nebo kapesní krádeže je menší než v ČR. Přesto se doporučuje bezpečnostní rizika nepodceňovat.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Policie............................................999
Záchranná služba a hasiči.............995

 
24/7 linka pro turisty 1800 736 2000
Singapore Tourist Board Feedback Hotline 1800 736 3366 („turistická policie“)
 

7. ZDRAVÍ
Zdravotní péče i první pomoc je v Singapuru poskytována vždy za finanční úhradu (vysoké částky). Státní nemocnice jsou levnější než soukromé. Úroveň lékařské péče je vysoká.
Mezi ČR a Singapurem není dohoda o bezplatné zdravotní péči, proto se doporučuje kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění. V ideálním případě by kromě obvyklé karty pojištěnce měl mít pojištěný při sobě i kopii uzavřené smlouvy (nejlépe v anglickém jazyce), na základě které bude patrno, co všechno v sobě pojistka zahrnuje. Některé nemocnice vyžadují před nebo po ošetření zahraničních pacientů i písemnou garanci pojišťovny, že uhradí vynaložené náklady na léčbu pacienta. Nejjednodušší řešení je zaplatit ošetření na místě hotově nebo kartou a o pojistné plnění požádat pojišťovnu dodatečně na základě dokladů o ošetření (léčbě). Proto je dobré mít s sebou mezinárodní platební kartu s dostatečně vysokým krytím.
Řadu léků je možno zakoupit i bez lékařského předpisu v lékárnách, některé i v supermarketech apod. Informace o doporučených očkováních před cestou do regionu naleznete na https://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/singapur.htm.

8. POČASÍ
Singapur se vyznačuje vlhkým a teplým rovníkovým počasím během celého roku. Teploty se pohybují v rozmezí 24 – 34 °C, relativní vlhkost v rozmezí 65 – 95 %. Srážky, většinou ve formě tropických lijáků, jsou téměř rovnoměrně rozloženy po celém roce a jejich úhrn je asi 5x vyšší než ve střední Evropě. Dva ze tří dnů jsou deštivé. Většina vnitřních prostor veřejných budov, hotelů, restaurací a obchodů je klimatizována.

9. STRAVOVÁNÍ
Singapurská kuchyně je kombinací čínské, malajské, indické a západní kuchyně. Co byste měli v Singapuru ochutnat je chilli crab – celý krab podávaný s nudlemi v jemně pálivé chilli omáčce, Singapur jakožto multikulturní město nabízí jídlo ze všech koutů světa. 

10. INTERNET A VOLÁNÍ
V Singapuru je možné zakoupit místní SIM kartu s daty. Hotely disponují Wi-Fi připojením.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Na jídlo, vstupy, suvenýry a osobní výdaje doporučujeme částku alespoň 200 USD. Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Doporučujeme si vzít také platební kartu.

12. CO S SEBOU
Doporučujeme si vzít s sebou lehké oblečení, popřípadě nějaký lehký svetřík při večerním posezení. Opalovací krémy, léky, které používáte.  Při cestě do Malajsie a Singapuru si připravte adaptér. V Malajsii a Singapuru jsou sítě o napětí – 220 - 240 V, Frekvence – 50 Hz. Napětí v elektrické síti je v rozmezí 220 - 240 V/ 50Hz. 
Vzhledem k odlišnému typu elektrických zásuvek (britský typ) je pro zapojení českých spotřebičů třeba zakoupit příslušnou redukci (pro spotřebiče se zástrčkou typu “dvojkolík”) nebo adaptér (v případě klasické zástrčky s uzemněním).
 

Přihlaste se k odběru novinek
Tento web používá soubory cookies, které nám pomáhají k fungování stránek, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam.