Turistický zájezd Madeira

Turistický zájezd Madeira

Letecky z Prahy
Snídaně
04.10. - 11.10.2024

Od 27 960 Kč za osobu

sleva až 2000 Kč

Přehled praktických informací k zájezdu

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Funchal 
Rozloha: 800 km² (hl. ostrov Madeira 740,7 km², Porto Santo 42,5 km², zbytek neobydlené ostrovy Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens)
Nejvyšší bod: Pico Ruivo 1 862 m n. m.
Obyvatelstvo: 253 945 obyvatel (k 2019)    
Jazyk: portugalština
Měna: euro
Časové pásmo: - 1 hod. oproti ČR
Státní zřízení: autonomní oblast Portugalska
Náboženství: přes 90% římsko-katolické

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Pro cesty na Madeiru Vám stačí občanský průkaz nebo platný cestovní pas.
Český zastupitelský úřad
Honorární konzul p. Pedro Miguel Dias Mendes GOMES
Avenida Arriaga No. 75, Marina Shopping No. 247, 9125-055, Funchal, Madeira
Tel.: +351 913 093 132 (mobilní telefon), +351 291 280 600 (pevná linka)
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Platí se eurem. Bankomaty jsou bez problémů široce dostupné ve větších městech. Platby kartou jsou obvykle bez problémů přijímány v restauracích i větších obchodech. V menších městech a vesnicích a také při nákupech na ulici nejsou platby kartou příliš běžné. Ceny v Portugalsku jsou všeobecně podobné nebo vyšší jako v Česku. Avšak záleží, co porovnáváte. Madeira jako ostrov mnoho větší dováží, proto je zde rozdíl větší. Pro úplný přehled o cenách doporučujeme navštívit tento odkaz, kde uvidíte přehled cen z Prahy a Funchalu.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Povolené množství zboží dováženého do Portugalska ze zemí mimo EU v osobním zavazadle jsou4 l vína a 16 l piva. Detailní informace na odkaze MZV.

5. BEZPEČNOST
Madeira je obecně považována za velmi bezpečnou zemi, a to ze všech hledisek. Největší riziko číhá v přírodních nástrahách. V horách vás může zaskočit rychlá změna počasí. Mlha a déšť jsou nejsou výjimkou, proto je dobré mít pevnou obuv a vždy dávat při trekkingu dobrý pozor na to, kam šlapete.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Policie, hasiči, záchranná služba: 112

7. ZDRAVÍ
Lékařská péče na Madeiře je na velice dobré úrovni. Rozhodně doporučujeme sjednat si cestovní pojištění. Evropský průkaz zdravotního pojištění zajistí občanům EU bezplatné ošetření ve státních nemocnicích v případě nutnosti neodkladného zákroku. Zdravotnická péče v soukromých zařízeních je však velmi drahá.

8. POČASÍ
Madeira je nazývána ostrovem věčného jara, a proto její návštěvou neuděláte chybu v jakémkoli ročním období. Díky své geografické poloze a horským reliéfům panuje na ostrově mírná vlhkost s celoročně příjemnými teplotami (v létě 25 °C a v zimě 17 °C). Nejvíce deštivých dnů lze očekávat v období od listopadu do února. Teplota moře je také velmi mírná díky vlivu teplého golfského proudu a dosahuje teploty 22 °C v létě a 18 °C v zimě. 
Nás v sezóně 2023 nejvíce zajímají následující měsíce:
Počasí v červnu
První z letních měsíců zastihne pořád ještě svěže zelenou Madeiru naplněnou vlhkostí, avšak prší už jen velmi zřídka, zejména na jihu. Uprostřed ostrova a na severní straně čas od času sprchne, ale nikdy se nejedná o déšť trvající déle než 2 hodiny. Teploty stoupají nad 23 °C.
Počasí v srpnu
Srpen je nejteplejší a nejméně deštivý měsíc na Madeiře s největším slunečním svitem. V jižní a východní části ostrova je déšť v tomto období opravdu výjimečný a na severu či v horách prší jen v krátkých přeháňkách. Teploty se šplhají až na 27 °C a občas, zejména na východě či jihu, vystoupí i nad 30 °C. I přes sušší počasí je Madeira stále hezky zelená, byť barvy nejsou tak svěží jako na jaře či v zimě.
Počasí v říjnu
Říjen je pro turistiku jeden z nejvhodnějších měsíců. Při troše štěstí se vám vyhnou srážky, které nabírají na síle a prší v říjnu o trochu více, než jsme zvyklí v ČR. Typicky jsou tyto srážky ale krátké a rychle jsou střídány sluncem. Naši průvodci však dokáží program upravit tak, aby vám počasí co nejméně zasahovalo do pohodové dovolené. Průměrné teploty jsou krásných letních 25 °C a voda Atlantického oceánu je stále poměrně teplá.
Počasí v prosinci
Jak píšeme v úvodu této kapitoly, Madeira je ostrov věčného jara, takže i v prosinci se průměrné teploty pohybují mezi 19 – 24°C. Je to ale průměr, takže se někdy teplota dostane přes krásných 25 °C, a někdy mohou spadnout k stále příjemným 15 °C. Užijete si i dostatek sluníčka, které v tuto roční dobu svítí cca 6 – 7 hodin denně. V tomto měsíci je take zvýšená pravděpodobnost srážek, většinou ale neprší na celém ostrově a je tak možné program upravit vždy podle počasí na různých částech ostrova. Zejména na jižním pobřeží jsou celé dny bez deště se sluncem zalitými zelenými svahy.

9. STRAVOVÁNÍ
Madeiru obklopuje Atlantický oceán, a tak není divu, že tu o mořské plody není nouze. Mezi největší speciality nabízené snad v každé restauraci patří ryba ESPADA – česky tkaničnice atlantská, kterou vám nabídnou na několik způsobů. Můžete si dát espadu na medu a pepři, na citronu nebo na bílém víně. Espada je poměrně velká černá ryba, které se po vynoření na vzduch vyvalí oči.
Další specialitou typickou zejména pro vesnice na západním pobřeží Madeiry, jako například Paúl de Mar, je LAPAS – česky kuželnatky. Kuželnatky se podávají přímo na pánvi, na které byly připraveny, dělají se většinou na másle a jedí se pokapané šťávou z limetky. Průměrná cena za jednu porci (čítající kolem dvacítky kuželnatek) je 5 euro.
Mezi vyhlášené místní alkoholické nápoje patří koktejl PONCHA, který si každý bar připravuje ručně sám. Do ponchy se dává místní pálenka z cukrové třtiny Aguardente de cana, med a šťáva z citronu. Žádná voda navíc, i proto je nápoj velmi silný a není vhodné ho míchat s dalšími alkoholickými nápoji. Na ponchu se dříve jezdilo do známých barů v Camara de Lobos, dnes je centrum poncha barů v dolním Funchalu, a pokud jste zrovna někde na cestě, stavte se v baru Taberna da poncha na cestě mezi Ribeira Bravou a Serra de Águou, kde si zároveň můžete prohlédnout sbírku vizitek, co tam zákazníci nechali.

10. INTERNET A VOLÁNÍ
V rámci EU voláte a surfujete dle Vašeho tarifu.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
V ceně máte snídaně a oběd bude většinou probíhat někde v „terénu“, večere si můžete přikoupit na hotelu předem přes CK. Nebo si zajít ochutnat místní gastronomii, naši průvodci Vám rádi poradí. Cena fakultativního výletu je 50 euro. Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Ale doporučujeme částku alespoň 200 euro a pro jistotu si vezměte také platební kartu.

12. CO S SEBOU
Vzhledem k turistickému charakteru zájezdu si vezměte s sebou oblečení vhodné na turistiku v teplotě okolo 25 stupňů a také do deště. Pohodlná obuv je základ. Dále si vezměte čelovku nebo baterku, budeme procházet tunely v okolí levád. Adaptér na zásuvky není potřeba.

Přihlaste se k odběru novinek
Tento web používá soubory cookies, které nám pomáhají k fungování stránek, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam.