1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Ammán
Rozloha: 89 342 km2
Nejvyšší bod: Džabal Umm ad-Dámí 1 854 m n. m.
Obyvatelstvo: 10 248 069 obyvatel
Jazyk: arabština
Měna: jordánský dinár = cca 35 Kč
Časové pásmo: +2 hod. v letním čase, +1 hod. v zimním čase.
Státní zřízení: konstituční monarchie (Jordánské hášimovské království)
Náboženství: sunitští muslimové 92 %, křesťané 6 % (převažují řečtí pravoslavní), 2 % šíitští muslimové)
2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Občan ČR může cestovat do Jordánska na základě platného cestovního pasu. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země a nesmí být poškozený.
Víza a režim vstupu: Vízum se vydává pouze na letišti v Ammánu. Cena víza je přibližně 40 JOD a vy jej máte v ceně zájezdu. Vízum Vám zajistí náš lokální partner, který k tomu bude potřebovat údaje z Vašeho cestovního pasu. Ty zašlete předem do CK, až Vás k tomu vyzve.
Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
Halab street 34, Abdoun, 11181 Amman
P.O.Box 2213
Telefon +962 659 270 51, +962 659 270 52
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.
3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Platí se jordánským dinárem (JOD), aktuální kurz (2022) je 1 JOD = cca 35 Kč. Bankomaty jsou bez problémů široce dostupné ve větších městech, v méně turistických oblastech je počet bankomatů omezený a s výběry spíše nepočítejte. Doporučujeme proto mít s sebou dostatek hotovosti. Na místě nejsnáze vyměníte USD. Platby kartou jsou obvykle bez problémů přijímány v restauracích i větších obchodech. V menších městech a vesnicích a také při nákupech na ulici nejsou platby kartou příliš běžné.
Ceny v Jordánsku jsou vyšší a zejména na turistických místech. Všeobecně je Jordánsko relativně drahou zemí. Zejména na turistických místech lze ceny srovnat se západní Evropu. Dostupnější jsou místní potraviny a veřejná doprava. Záleží na typu restaurace, obecně je levnější fast food a jídlo na ulici než modernější restaurace. Pro úplný přehled o cenách doporučujeme navštívit tento odkaz.
Smlouvání v Jordánsku není tak obvyklé jako v jiných arabských zemích. Obecně nejsou ceny tak předražené a nedoporučuje se smlouvat „na krev“, spíše se doporučuje nepřijímat první nabídku, prodejce většinou trochu sleví a zde už je většinou očekáváno, že se obě strany dohodnou.
4. CELNÍ PŘEDPISY
Bezcelně lze do Jordánska dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, max. 1litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret. K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru. Je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje. Zbylé JOD je možno před odjezdem směnit na volně směnitelnou měnu. (Zdroj MZV)
5. BEZPEČNOST
Jordánsko je obecně bezpečnou zemí, kriminalita je nízká. Při zachování běžné opatrnosti je riziko problémů velmi nízké. Přesto je třeba dodržovat běžná bezpečnostní opatření, chránit si cennosti a mít své věci pod dohledem. Je třeba poslouchat pokyny průvodce, nechodit ve velkých městech do méně bezpečných oblastí. Udělejte si fotokopii dvoustrany pasu s vaší fotografií. Fotokopie noste odděleně od vašich dokladů (doporučujeme např. naskenovat si pasy do e-mailu).
6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Policie, hasiči, záchranná služba: 911
7. ZDRAVÍ
Zejména v hlavním městě je zdravotní péče na dobré úrovni, přestože standardy zdravotnických zařízení mohou být v porovnání s evropskými zvyklostmi odlišné. Obecně lze ale říci, že Jordánsko disponuje dobrou úrovní zdravotní péče a široce rozšířenou sítí lékáren. Lékaři běžně mluví dobře anglicky. Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit, často v hotovosti, je proto nutné před cestou sjednat zdravotní pojištění a mít dostatečnou finanční zásobu. Je třeba počítat s platbou léčebných výloh na místě v hotovosti a teprve zpětnou refundací nákladů pojišťovnou.
Do Jordánska se doporučuje očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, tetanu a obrně. Je vhodné si s sebou vzít dostatečnou zásobu pravidelně užívaných léků (jejichž dostupnost může být na místě problematická).
8. POČASÍ
Podnebí v Jordánsku je rozmanité. Západ země se těší středomořskému klimatu s relativním dostatkem srážek. Dále na východ se objevují suché pouštní oblasti s pouze malým množstvím srážek a velkými rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Možná překvapivě jsou sice dny v poušti teplé až horké, ale teplota s příchodem noci velmi rychle klesá. Na jihu u Rudého moře jsou teploty obecně vyšší než v Ammánu a množství srážek je také menší.
Pro Jordánsko jsou typické příjemné jarní a podzimní měsíce (hlavně březen – duben a září - říjen), kdy se denní teplota pohybuje během dne mezi 16 – 20º C, na jaře bývá krajina také pěkně zelená. Léta trvající přibližně od května do září bývají velmi horká, s denní teplotou přes 30º C a minimem srážek, během července a srpna Jordánsko spalují horka i přes 40º C. V zimních měsících (listopad– únor) se denní teploty obvykle pohybují mezi 10 – 15º C, relativně hodně prší a výjimkou nebývají ani srážky sněhové.
9. STRAVOVÁNÍ
Jordánská kuchyně je typicky blízkovýchodní – exotická a velmi chutná. Hojně je používáno koření, oblíbené je maso, zelenina, saláty a různé placky a chleby. Mezi nejznámější jídla patří hummus – pasta z cizrny, česneku a sezamu. Dále různé kebaby a špízy – výborný je například kuřecí špíz šiš tavuk; za slavnostní pokrm je považován mensaf – talíř naplněný rýží a obložený skopovým a oříšky. Výborné, ač velmi sladké, jsou místní dezerty, například baklava. Z místních nápojů stojí za zmínku především velmi silná káva (často vařená v džezvě s kardamomem) a silně slazený černý, případně mátový čaj.
V Jordánsku se vaří i dobré místní pivo a k dostání je i místní kořalka (podobná řeckému nápoji ouzo či turecké rakiji), obecně jsou ale alkoholické nápoje vzhledem k muslimskému charakteru země méně dostupné než v Evropě a bývají i poměrně drahé. Vlastní vína se v Jordánsku produkují velmi málo. Většina restaurací nabízí příbory, je ale běžné jíst i rukou (vždy pravou).
Voda z kohoutku není považována za pitnou a její pití se nedoporučuje. Balená voda je ale dostupná na všech navštívených místech a každý den obdržíte lahev vody v autobuse.
10. INTERNET A VOLÁNÍ
Vzhledem k rozšířenému turismu je internet široce dostupný ve městech, v hotelích formou Wi-fi. Pro místní volání je možné si pořídit lokální SIM – ty bývají snadno dostupné za přiměřené ceny a tarif obsahuje i výhodné připojení k internetu.
11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Jak jsme již uvedli, tak Jordánsko není všeobecně úplně levná země. V ceně však máte polopenzi a jeden oběd. Dále budete mít v autobuse vždy lahev vody na osobu. Samozřejmě je výše kapesného velice individuální a celková částka se nám těžko stanovuje, jelikož každý utrácí rozdílně. Ale doporučujeme alespoň 200 USD a platební kartu. Alkohol je všeobecně dražší a méně dostupný.
12. CO S SEBOU
Pro poznávací část zájezdu je lepší volit spíše decentnější oblečení – především pro případnou návštěvu mešit budou třeba kalhoty/sukně pod kolena a trička nebo košile s rukávem. Do mešit a kostelů bude také pro dámy potřeba pokrývka hlavy, ideálně šátek. Pro procházky po městech a lehkou turistiku se budou hodit turistické sandále, či lehké boty. Uzavřené boty se určitě budou hodit při návštěvách pouštních oblastí (Wádí Rum, Petra). Na pláž a do kaňonu se pak hodí boty do vody, břehy Mrtvého i Rudého moře bývají kamenité. Během návštěvy Wádí Rum se bude hodit i teplejší oblečení – teplota večer v poušti rychle klesá a může být chladno. Postačit by měla mikina, případně šusťáková bunda. Ve výbavě by chybět určitě neměla pokrývka hlavy proti slunci, větru a chladu a neměli byste zapomenout na plavky.
V Jordánsku jsou sítě o napětí 230 V / 50 Hz. Lze se setkat s velmi různými zásuvkami, a to i v rámci jednoho pokoje – je proto lepší mít s sebou adaptér (bývají běžně k zapůjčení i na recepci).