Přehled praktických informací k zájezdu

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Reykjavík
Rozloha: 103 125 km² 
Nejvyšší bod: Hvannadalshnjúkur (2 110 m. n. m.)
Obyvatelstvo: 332 529 obyvatel    
Jazyk: islandština
Měna: islandská koruna (ISK)
Časové pásmo: -2 hod. v letním čase, -1 hod. v zimním čase
Státní zřízení: parlamentní republika
Náboženství: 63.5 % luteránské

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandské republiky bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem. Island je součástí Schengenského prostoru.
Český zastupitelský úřad
Honorary conculate of the Czech Republic
Ingólfsstreti 5, 101 Reykjavík
Telefon +354 511 70 11, nouzová linka: +354 893 39 77
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Na Islandu lze velmi snadno používat mezinárodní platební karty, téměř všechny obchody a služby karty přijímají. Oficiální měnou Islandu je Islandská koruna (ISK). Orientační kurz: 1 ISK = 0,15 Kč. Doporučujeme výměnu již v ČR.
Pokud nemáte možnost směnit islandské koruny v ČR, doporučujeme sebou vzít eura či americké dolary. V místních bankách lze bez problémů vyměnit běžně směnitelné cizí měny.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Existují přísné kontroly dovozu alkoholických nápojů.

Je dovolen bezcelně dovoz:
1 litr lihovin a 0,75 litru vína a 3 litrů piva nebo
1 litr lihovin a 6 litrů piva nebo
3 litry vína a 6 litrů piva nebo
1,5 litru vína a 12 litrů piva nebo
18 litrů piva na osobu starší 20 let,
dále pak dovoz 200 kusů cigaret (nebo 250 g tabáku) na osobu starší 18 let.

Je možno dovézt maximálně 3 kg potravin v ceně do 25.000 ISK, je zakázán dovoz masa a masných výrobků (s výjimkou zcela uvařených), nevařeného mléka a nevařených vajec. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz rostlin; bez potvrzení může cestující dovézt do 25 řezaných květin, do 2 kg cibulí či hlíz z Evropy v neporušeném obalu a až 3 pokojové rostliny v květináči z Evropy). Je zakázán dovoz narkotik, drog, šňupacího tabáku. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz zbraní a munice, všech typů telekomunikačních zařízení (kromě 1 mobilního telefonu na osobu) a léků nad přiměřenou osobní potřebu (nesmějí přesáhnout spotřebu odpovídající 100 dnů). Rybářské a lovecké náčiní použité mimo Island musí doprovázet osvědčení o dezinfekci.

Zvířata mohou být dovezena pouze se souhlasem islandské veterinární správy (MAST), více informací naleznete na: http://www.mast.is.

V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. 10.000 EUR. Vyšší částku je nutné přihlásit.
Informace o celních a devizových předpisech jsou v angličtině na: http://www.customs.is.

5. BEZPEČNOST
Bezpečnostní situace je dobrá. Islandské zákony nedovolují držení ani minimálního množství drogy pro vlastní potřebu.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Pohotovostní telefon: 112 (policie, požárníci, lékařská pomoc)
První pomoc: +354-525-1000
Informace o telefonních číslech: 1818
Dopravní informace: 1777

7. ZDRAVÍ
Při cestě na Island se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění mít uzavřeno i cestovní připojištění, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.). Ve větších městech není s lékařským ošetřením problém a je k dispozici i kvalitní nemocniční péče. Na venkově však můžete mít problém i s nákupem méně běžných léků, raději se proto včas zásobte potřebnými léky. Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění.

8. POČASÍ
Podnebí je ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 a v červenci 10 stupňů Celsia.
Červenec je statisticky nejteplejším měsícem. Teploty mohou přesáhnout i 20 stupňů Celsia.

9. STRAVOVÁNÍ
Island patří mezi oblasti s vyhlášenou kuchyní. Jídlo je zde ovšem poměrně drahé. Jídlo v restauraci stojí od 3000 ISK, pivo 900 ISK. Ryby v různých obměnách (hlavně losos a mořský pstruh) jsou lahůdkou. Strava je bohatší na zeleninu, než je u nás zvykem.
Na Islandu není běžným zvykem nechávat spropitné.
Chcete-li ušetřit za potraviny, nakupujte v supermarketech Bónusnebo Króna (mimo tzv. Území hlavního města je ale budete hledat jen obtížně – v těch “největších” krajských městech). Za nimi následují o něco méně výhodné (ale někdy i stejně výhodné!) řetězce typu Hagkaup, Samkaup, Nettó či Kjarval (obvykle jediná možnost v menších městech a vesnicích).
Doporučujeme si vzít z domova také nějaké sušenky, oplatky nebo něco trvanlivého na zub. 

10. INTERNET A VOLÁNÍ
Přístup na internet a Wi-Fi nabízejí ubytovací zařízení, v hotelích je pro vlastní hosty obvykle zdarma.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Na jídlo, vstupy, suvenýry a osobní výdaje doporučujeme částku alespoň 300 EUR. Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Doporučujeme si vzít také platební kartu.

12. CO S SEBOU
Počasí na Islandu je opravdu nepředvídatelné. Doporučujeme zabalit jak lehčí, tak i teplejší oblečení, nepromokavé boty a kalhoty. Pro jistotu si přibalte i pláštěnku. Nezapomeňte si přibalit i opalovací krém.

13. OSTATNÍ
Tax free
Funguje tu systém „Tax free“, což znamená, že cizí státní příslušník má při nákupu nad 4000 ISK nárok na vrácení daně z přidané hodnoty (25,5%) z nakoupeného zboží (u některého zboží je VAT 7%). Nevztahuje se ale např. na služby nebo jídlo. Při nákupu se optejte prodavače, zda poskytuje šeky Tax free a zda zboží, které hodláte koupit se na vracení DPH vztahuje.

Nic nenalezeno
Přihlaste se k odběru novinek
Tento web používá soubory cookies, které nám pomáhají k fungování stránek, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam.