// lokalita/misto bez skupiny katalogu

Přehled praktických informací k zájezdu

1. ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město: Jakarta 
Rozloha: 1 904 570 km2 
Nejvyšší bod: Puncak Jaya 4884 m n. m.
Obyvatelstvo: 272 453 640 obyvatel    
Jazyk: indonéština a velké množství místních jazyků
Měna: indonéská rupie (IDR) = 0.001498 Kč
Časové pásmo: +6 hod. v letním čase, +7 hod. v zimním čase.
Státní zřízení: prezidentská republika
Náboženství: muslimové 86 %, protestanti 5 %, římští katolíci 4 %, hinduisté 3 %, buddhisté a ostatní celkem 2 %

2. VSTUPNÍ FORMALITY
Doklady: Občan ČR může cestovat do Indonésie na základě platného cestovního pasu. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země, nesmí být poškozený a musí obsahovat alespoň 2 volné stránky.
Víza a režim vstupu: Za vízum udělované při příjezdu do země se platí poplatek 500.000 IDR (může se platit na letišti také v dolarech nebo eurech) a je nutno předložit zpáteční letenku/lodní lístek či navazující letenku. Od 1. 1. 2024 se na návštěvníky Bali vztahuje turistická daň 150 000 IDR (asi 210 Kč).
Český zastupitelský úřad
Embassy of the Czech Republic
Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta
Telefon: +628 811 924 56 63 nebo +628 811 924 56 64tel:+628 811 924 56 63
Nouzová linka: +62 811 194 12 51 - linka je pouze pro telefonní hovory a nikoliv pro textové zprávy
E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

3. PLATEBNÍ KARTY, MĚNA
Měnou v Indonésii je indonéská rupie, v obchodech se používá označení Rp.. Aktuální kurz je 1 IDR = cca 0.0015 Kč. Doporučujeme při přepočtu z rupií na koruny odstranit tři nuly a vynásobit částku krát 1,5. Připravte si větší peněženky, v Indonésii budete milionáři. Nejvyšší bankovka je 100 000 Rp. Bankomaty jsou poměrně dostupné a najdete je prakticky všude na Bali, mnohem méně ale na Sumbě. Předem si zjistěte výši poplatku, který si vaše banka účtuje za výběr z bankomatu. Na turistických místech najdete všude směnárny, Nejlepší bývá směnit americké dolary nebo eura. Měňte ale jen v certifikovaných směnárnách. Ve větších obchodech či restauracích berou platební karty. Platby kartou jsou obvykle bez problémů přijímány ve větších restauracích či obchodech.
Ceny na Bali a Sumbě jsou srovnatelné s cenami v ČR, někde i výrazně levnější. Vzhledem tomu, že je Indonésie muslimskou zemí, tak je zde alkohol mnohem méně dostupný než v ČR a je dražší. Smlouvání v Indonésii je velmi časté. V menších obchůdcích nebo na místních trzích se to očekává. V restauracích se naopak nesmlouvá.

4. CELNÍ PŘEDPISY
Při příjezdu do země je zapotřebí odevzdat vyplněné celní prohlášení; k vyplnění online Vám jej zašleme před odjezdem.

Bezcelně lze dovézt věci pro osobní potřebu do hodnoty 500 USD na osobu. Zboží nad uvedené limity podléhá dovoznímu clu. Clo se neplatí z přivezených fotoaparátů, videokamer, rozhlasových přijímačů, dalekohledů, laptopů, mobilních telefonů apod. v případě, že budou užívány během pobytu v Indonésii a při odjezdu z Indonésie vyvezeny.

Je povoleno dovézt 200 ks cigaret, 25 ks doutníků nebo 100 g tabáku a 1 litr alkoholu na dospělého cestovatele (v Indonésii je legální zletilost stanovena dosažením 21 let). Dovoz živých zvířat a ryb, rostlin a výrobků tohoto původu podléhá inspekci, případně karanténě. Je zakázán dovoz narkotik, léků jiných než pro osobní užívání, palných a jiných zbraní, munice, výbušnin, pornografie. Dovoz nahraných videokazet, DVD a jiných nahrávek podléhá cenzuře.

5. BEZPEČNOST
Při pobytu v Indonésii si musí turisté řádně hlídat své osobní věci (hlavně peníze, pasy, letenky). Už před cestou je vhodné si pořídit fotokopii datové stránky pasu; v případě jeho ztráty se tak urychluje a zjednodušuje vyhotovení náhradního cestovního dokladu, potřebného pro návrat do ČR.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat otázce pouliční kriminality, zejména kapesním krádežím. V minulosti byly zaznamenány případy podvodného využití kreditních karet po zkopírování údajů při platbě v obchodě. Na bezpečnost je třeba dbát i při využití bankomatů; metody podvodníků jsou obdobné jako v Česku: přídavné zařízení pro čtení informací z karty, falešné číslo asistenční služby atd.Na ostrově Bali může dojít k okradení nepozorných turistů při výměně peněz v malých improvizovaných směnárnách a dále k drobným kapesním krádežím; násilná loupežná přepadení jsou spíše výjimkou. 
Požívání místního destilátu – araku – nebo z něj míchaných nápojů může být životu nebezpečné. Na některých místech se nabízí arak destilovaný za velmi primitivních podmínek bez náležité technologické kontroly, obsahující metanol. Na jaře 2009 v důsledku požití araku ze stejného zdroje zemřelo přes 20 cizinců, jednotlivé případy úmrtní zahraničních turistů po požití araku byly zaznamenány i v roce 2012 a 2013. Na Bali je třeba se vyvarovat jakéhokoliv kontaktu s potulnými psy, kočkami a opicemi, mezi nimiž je častý výskyt vztekliny.

Indonésie patří mezi země, které tvrdě postihují obchod s drogami a jejich držení, přechovávání a požívání. Za drogové delikty je ukládán trest smrti a v r. 2013 byl obnoven jeho výkon, předtím pozastavený. Cizinců odsouzených k trestu smrti je v současnosti několik desítek.

6. DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
Policie 110
Hasiči 113
Lékařská záchranná služba 118, 119

7. ZDRAVÍ
Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují zejména komerční zdravotnická zařízení, která se nacházejí většinou jen v největších městech.

Doporučuje se očkování proti:
- virové hepatitidě A
- břišnímu tyfu.

Před odjezdem do Indonésie je třeba prověřit platnost očkování proti tetanu, popř. proti poliomyelitidě.

Před cestou doporučujeme se informovat o aktuální nákazové situaci a doporučených očkování v centrech cestovní medicíny v ČR.
Nutná je obezřetnost při konzumaci potravin a vody, k pití se hodí pouze balená voda, nikoli voda z vodovodní sítě. S ohledem na nemoci přenášené komáry je vhodné používat repelent.

8. POČASÍ
Počasí v Indonésii je tropické a rovníkové, liší se ale podle oblastí. Ideální pro cestování po Bali a Sumbě je období od jara do podzimu, kdy panuje sušší počasí následující po období dešťů. V posledních letech se tu ale počasí nechová standardně a na striktní rozdělení na období sucha a období dešťů nelze plně spoléhat. Celoročně se teploty pohybují okolo 30 °C, v horských oblastech klesají pod 20 °C.

9. STRAVOVÁNÍ
Indonéská kuchyně je velmi rozmanitá a barevná. Snoubí v sobě vlivy všech místních kultur, přece jen je Indonésie tvořena více než 17 tisíci ostrovy. Výrazný otisk v indonéské gastronomii zanechaly recepty ze Sumatry, patrné jsou ale i čínské a holandské vlivy. Pokrmy jsou velice chutné. Základními surovinami jsou rýže, nudle, česnek, zázvor, chilli. Za národní jídlo je považováno nasi goreng - smažená rýže se zeleninou a masem. Poměrně dobře lze v Indonésii fungovat také s různými dietními omezeními.

10. INTERNET A VOLÁNÍ
Jednorázové SIM karty seženete v podstatě kdekoli. Levnější jsou ve městech než na letištích. Počítejte však s tím, že vyřízení koupení sim karty je časově náročnější (obvykle 30-45 min), vyžaduje se ověření Vaší identity, poskytnutí pasu a následná registrace. Hotely disponují Wi-Fi připojením.

11. DOPORUČENÉ KAPESNÉ
Na jídlo, suvenýry a osobní výdaje doporučujeme částku alespoň 200 USD. Přesná částka se těžko určuje vzhledem k tomu, že každý utrácí rozdílně. Doporučujeme si vzít také platební kartu.

12. CO S SEBOU
Doporučujeme si vzít s sebou lehké oblečení, popřípadě nějaký lehký svetřík při večerním posezení. Opalovací krémy, repelent, léky, které používáte.  Pro cestu do Indonésie nebudete potřebovat adaptér.

Nic nenalezeno
Přihlaste se k odběru novinek
Tento web používá soubory cookies, které nám pomáhají k fungování stránek, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam.